Quicklinks

Calendars

Events

Apr 14 Mon

MS Theater Rehearsal

3:45 PM - 6:00 PMThru: 4/17/2014
Apr 16 Wed

US Experience The Arts Day

Girls Varsity Tennis -Region Tournament(Tournament) at (DeKalb Tennis Center)

9:00 AM
Location: AWAY

Boys Varsity Tennis vs. Decatur -Region Tournament(Tournament) at (DeKalb Tennis Center)

9:00 AM
Location: AWAY

MS Teacher Appreciation Luncheon

11:00 AM - 1:00 PM
Location: Teachers' Lounge

WN Art Club

11:30 AM - 12:20 PM
Location: Room A101

WN ASO

11:30 AM - 12:30 PM
Location: Arts Center

WN Student Council Meeting

11:30 AM - 12:30 PM
Location: Room 219

WN K Dance Class

2:30 PM - 3:20 PM
Location: Dance Studio

Girls Varsity Tennis vs. Decatur -Region Tournament - Consolations(Tournament) at (DeKalb Tennis Center)

3:00 PM
Location: AWAY

Boys Varsity Tennis vs. Blessed Trinity -Region Tournament - Finals(Tournament) at (DeKalb Tennis Center)

3:00 PM
Location: AWAY

Girls Varsity Golf -St. Pius Par 3(Regular Season) at (Peachtree Family Golf Center)

3:00 PM
Location: AWAY

WN Micro Soccer

3:00 PM - 3:45 PM
Location: Lower Field

WN Show Choir

3:00 PM - 4:15 PM
Location: Arts Center

WN PK/K Spanish Enrichment

3:20 PM - 4:05 PM
Location: Room M112

JV Ultimate Frisbee vs. Grady (Regular Season) at (Georgia Soccer Park)

3:45 PM - 6:00 PM
Location: HOME

Boys Varsity Ultimate Frisbee vs. Grady(Regular Season) at (Georgia Soccer Park)

3:45 PM - 6:00 PM
Location: HOME

Girls Varsity Ultimate Frisbee vs. Grady(Regular Season) at (Central Park - Atlanta)

4:00 PM - 6:00 PM
Location: AWAY

WN Handbell Choir

4:15 PM - 5:00 PM
Location: Arts Center

Varsity Track & Field -Region 6-AAA Championship

4:30 PM
Location: HOME

Day 2 of 2014 6-AAA Region Track Meet: Finals for all running events and Pole Vault. Warm-Ups begin at 3:30 PM; Coaches Meeting at 4:00 PM. The time schedule contains some extra time between events to update team standings, sort medals, move hurdles, etc.

4:30: Pole Vault Finals

  • Girls: Freedman, Pressgrove
  • Boys: Lu, Simpson

4:30: 4x100M Relay FINAL

  • Girls: Thompson, Williams, Lannaman, Levy (ALTS: Evans, Harris)
  • Boys A: Williams, Warczak, Shaw, Holyfield (ALTS: Farrar, Watkins)
  • Boys B: Flynn, Sharkey, Googer, Hubbard (ALTS: Lucas, Sandel)

4:45: Girls 3200

  • Cease, Echols

5:10 400M FINAL

  • Girls: Levy
  • Boys: Sharkey, Watkins

5:30 100M FINAL

  • Girls: Williams
  • Boys: Holyfield, Shaw

5:45 100M / 110M Hurdles FINAL

  • Girls: Evans
  • Boys: Wheat, Williams

6:00 800M FINAL

  • Girls: Sidhu, Wynens
  • Boys: Crippen-Ginsburg, Watkins

6:20 200M FINAL

  • Girls: Levy
  • Boys: Shaw, Warczak

6:40 300M Hurdles FINAL

  • Girls: Evans
  • Boys: Williams

7:00 Boys 3200M FINAL

  • Holifield, Murfee

7:30 4x400M Relay FINAL

  • Girls A: Dillon, Sidhu, Levy, Evans (ALTS: Brown, Wynens)
  • Girls B: Lannaman, Cease, Echols, G. Johnson (ALTS: Cooper, Williams)
  • Boys A: Warczak, Sharkey, Coleman, Watkins (ALTS: Flynn, Shaw)

Boys JV Soccer -Druid Hills (Regular Season) at (Druid Hills Middle School)

5:00 PM
Location: AWAY

MS Red Baseball vs. Blessed Trinity -MS Tournament (Tournament) at (Dunwoody Baseball Fields)

5:00 PM
Location: AWAY

Varsity Baseball vs. Cross Keys(Regular Season)

5:30 PM
Location: HOME

9th Grade Baseball vs. Lovett(Regular Season)

5:55 PM
Location: AWAY
Apr 17 Thu

No Homework Night

iCal

April 2014

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
iCal

General Info

  • Major Calendar Dates

    Includes days the Academy is closed and faculty work days

    Read More >
  • Calendar Help

    Includes features of the Academy's calendar system, how to print, and calendar download software.

    Read More >
  • Subscribe to our Calendars

    To learn more about subcribing to the various calendars Woodward has to offer, please go to Calendar Subscription page. Please note there some calendars listed which are not in full use yet, but we are working on implementing them.