Track & Field - Varsity Co-ed

TBD
War Eagle Invitational
Away
Marist
Boys 2nd; Girls 1st



The girls (1st overall) and the boys (2nd overall) combined for the overall team championship at the War Eagle Invitational hosted by the Marist School. a special congratulations to the following top-three finishers, including Olivia Powell, who set a new school record in the 300 M Hurdles:

  • Dillyn Green: 1st in the 100M and 200M
  • Olivia Powell: 1st in the 100M Hurdles and in the 300M Hurdles with in a new School Record of 42.98
  • Alan Wright: 1st in the 110M Hurdles and 300M Hurdles and 2nd in the Long Jump
  • Savannah Simms: 1st in the Triple Jumps and 2nd in the 100M Hurdles and 300M Hurdles
  • Kenyah Conner: 1st in the 400M and 2nd in the 800M
  • Robert Joseph: 1st in the Shot Put and 2nd in the Discus
  • Khalil Battle: 1st in the High Jump
  • Chelsea Williams, Olivia Powell, Peyton Funderburk, Dillyn Green: 1st in the 4x100M Relay
  • Chelsea Williams, MacKenzie Moring, Olivia Powell, Kenya Conner: 1st in the 4 x 400M Relay
  • Chelsea Williams: 2nd in the 100M and 200M
  • Peyton Funderburk: 2nd in the Triple Jump
  • Morgan Massie: 2nd in the Shot Put
  • Damari Alston, Chris Parker, Carey Carter, Alan Wright: 2nd in the 4x100M Relay
  • Sanyu Kigudde: 3rd in the 100M
  • Damari Alston: 3rd in the 100M
  • Michael Butler: 3rd in the 110M Hurdles
  • Chris Parker: 3rd in the 300M Hurdles
  • Chris Hall: 3rd in the Long Jump

Complete results are available on the MileSplit website.

Rivalries Tune-Up
Away
Grady HS
Boys 2nd; Girls 1st



The girls placed first and the boys placed second in Tuesday's meet at Grady HS. A special congratulations to these event winners:

  • Girls 100M: Chelsea Williams
  • Girls 200M: Dillyn Green
  • Girls 1600M: Shristi Roy
  • Girls 300M Hurdles: Olivia Powell
  • Girls 4 x 400M: MacKenzie Moring, Dillyn Green, Olivia Powell, Kenyah Conner
  • Girls Long Jump: Peyton Funderburk
  • Girls Triple Jump: Savannah Simms in a new School Record of 38-10
  • Girls Shot Put: Morgan Massie
  • Girls Discus: Sherry Organ
  • Boys 800: Swen Cain
  • Boys 1600: Jack Dempsey
  • Boys 110 and 300M Hurdles: Chris Parker
  • Boys 4 x 400M: Chris Hall, Chris Parker, Evan Loughlin, Alan Wright
  • Boys Shot Put and Discus: Robert Joseph

Complete Results are available on the MileSplit website.

Big Orange Relays
Away
Parkview
Boys 7th; Girls 2nd



Both the boys (7th place) and girls (2nd place) teams turned in some of their best performances of the season at the Big Orange Relays at Parkview High School. Congratulations to these place winners and school record breakers:

  • 1st Place in Girls 4 x 100: Chelsea Williams, Olivia Powell, Peyton Funderburk, Dillyn Green
  • 1st Place in Girls 4 x 200: Chelsea Williams, Olivia Powell, Kenyah Conner, Dillyn Green in a new School Record of 1:42.20
  • 1st Place in Girls Shuttle Hurdle Relay: Savannah Simms, Genesis Kidd, Peyton Funderburk, Dillyn Green in a new School Record of 1:08.68
  • 1st Place in Boys Shuttle Hurdle Relay: Chris Parker, Roman Holder, Michael Butler, Alan Wright
  • 1st Place in the Triple Jump: Peyton Funderburk
  • 1st Place in the Shot Put: Robert Joseph
  • 2nd Place in the Pole Vault: Molly Devinney
  • 2nd Place in the Long Jump: Alan Wright
  • 3rd Place in Boys 800 Meter Spring Medley Relay: Roman Holder, Michael Butler, Chris Parker, Chris Hall
  • 4th Place in Girls 800 Meter Sprint Medley: Chelsea Williams, Olivia Powell, Dillyn Green, Kenyah Conner in a new School Record of 1:52.00
  • 5th Place in Girls Distance Medley Relay: Kenyah Conner, Olivia Powell, MacKenzie Moring, Shristi Roy in a new School Record of 12:57.17

Complete Results are available on the MileSplit website.

TBD
Adidas Panther Relays
Away
Starr's Mill
Boys 4th; Girls 2nd



Both the boys and girls teams turned in some great performances Saturday at the Adidas Panther Relays where the boys finished 4th and the girls finished 2nd. Alan "Taco" Wright broke an 84-year-old school record as he won the Long Jump with a leap of 22' 9". The girls 1600 Meter Sprint Medley Relay Team of Chelsea Williams, Dillyn Green, Olivia Powell, and Kenyah Conner won the event with a new school record of 4:05.96, the fifth best time ever in the state of Georgia. Other athletes finishing in the top three included:

  • Chelsea Williams, Olivia Powell, Peyton Funderburk, and Dillyn Green: 1st in the 4 x 100
  • Chelsea Williams, Nia Ross, Sayjal Woods, and Dillyn Green: 1st in the 800 (100-100-200-400) Sprint Medley
  • Chelsea Williams, Dillyn Green, Olivia Powell, and Kenyah Conner: 1st in the 1600 (200-200-400-800) Sprint Medley
  • Peyton Funderburk: 1st in the Long Jump and Triple Jump
  • Jackie Braselton: 1st in the Pole Vault
  • Sofia Bechara: 3rd in the Pole Vault
  • Robert Joseph: 1st in the Shot Put and Discus
  • Alan "Taco" Wright: 1st in the Long Jump
  • Chris Parker, Roman Holder, Michael Butler, and Alan "Taco" Wright: 1st in the Shuttle Hurdle Relay
  • Carey Carter, Khalil Battle, Michael Butler, and Alan "Taco" Wright: 2nd in the 4 x 200
  • Carey Carter, Chris Parker, Micahel Butler, and Alan "Taco" Wright: 3rd in the 4 x 100
  • Khalil Battle: 3rd in the High Jump

Complete results are available on the MileSplit website.

St. Pius X
Away
St. Pius X
Boys 1st; Girls 1st



A special congratulations to sophomore Olivia Powell for setting a new school record in the 100 Meter Hurdles with a time of 14.23. Athletes winning events for Woodward were:

  • Dillyn Green: 100 M and 200 M
  • Kenyah Conner: 400 M and 800 M
  • Shristi Roy: 1600 M
  • Olivia Powell: 100 M Hurdles (School Record of 14,23) and 300 M Hurdles
  • Sanyu Kigudde, Rhian Richardson, Sayjal Woods, Niah Ross: 4 x 100 M Relay
  • Peyton Funderburk: Long Jump
  • Morgan Massie: Shot Put
  • Carey Carter: 100 M
  • Chris Parker: 200 M
  • Chris Hall: 400 M
  • Swen Cain: 800 M
  • Jack Dempsey: 1600 M
  • Alan Wright: 110 M Hurdles and Long Jump
  • Michael Butler: 300 M Hurdles
  • William Scott, Chris Parker, Michael Butler, Alan Wright: 4 x 100
  • Sean Jackson, Roman Holder, Evan Loughlin, Kingsley Royal: 4 x 400
  • Khalil Battle: High Jump
  • Christian Houston: Pole Vault
  • Kingsley Royal: Triple Jump
  • Robert Joseph: Shot Put and Discus

Complete results are available on MileSplit.

Wesleyan
Away
Wesleyan
Boys 1st; Girls 1st



Winning events for Woodward were:
  • Dillyn Green: 100M and 200M
  • Kenyah Conner: 800M and 1600M
  • Shristi Roy: 3200M
  • Olivia Powell: 300 M Hurdles
  • Chelsea Williams, Olivia Powell, Peyton Funderburk, Dillyn Green: 4 x 100 M Relay
  • Olivia Powell, Gabby Hill, Genesis Kidd, Kenyah Conner: 4 x 400 M Relay
  • Molly Devinney: Pole Vault
  • Peyton Funderburk: Triple Jump
  • Christopher Parker: 100 M
  • Christopher Hall: 400 M
  • Jack Dempsey: 1600M and 3200M
  • Michael Butler: 110M Hurdles:
  • Alan Wright: Long Jump, Triple Jump, 300 M Hurdles
  • Damari Alston, Chris Parker, Michael Butler, Taco Wright: 4 x 100 M Relay
  • Christopher Hall, Christopher Parker, Taco Wright, Sean Jackson: 4 x 400M Relay
  • Robert Joseph: Shot Put and Discus

2020-21 Roster

Boys Roster Girls Roster
Name Grade Name Grade
Damari Alston 11 Erin Andrews 10
Louis Bates 9 Marin Arvin 10
Khalil Battle 12 Sofia Bechara 12
Hunter Block 9 Kaylee Bell 11
Ben Brown 11 Morgan Black 10
Michael Butler 10 Jackie Braselton 12
Swen Cain 11 Kenyah Conner 9
Carey Carter 10 Julia Copeland 9
Wade Cline 9 Molly Devinney 11
Jack Dempsey 11 Sanai Edwards 9
Deven Deshpande 9 Faith Frediani 9
Carlton Diedrich 9 Peyton Funderburk 10
Paul Fenzl 9 Dillyn Green 11
Jakyri (Damion) Foster 9 Gabby Hill 12
Zach Galitzin 9 Ruby Hope 12
Caleb Granville 12 Meryl Inman 12
Aaron Guillaume 9 Emma Jones 12
Christopher Hall 10 Temathy Joseph 9
Erik Hansen 10 Genesis Kidd 12
Robert Hardy 9 Sanyu Kigudde 11
Roman Holder 11 Tyonna Martin 10
Cahron Houston 9 Morgan Massie 10
Christian Houston 12 Campbell Masterson 10
Bryson Jackson 11 MacKenzie Moring 11
Sean Jackson 12 Kennedie Mosley 11
Bennett Jacobson 11 Brooke Myrick 9
Robert Joseph 12 Alessandra Nardone 10
Tyler Kelley 11 Maggie Nievera 9
Will Leddy 9 Laura Okoli 9
Evan Loughlin 10 Sherry Organ 12
William (Trip) Lyday 9 Olivia Powell 10
Luke Milam 10 Wallace Putt 11
Chris Parker 12 Leslie Quiroz 9
Aakash Patel 10 Rhian Richardson 10
Austin Pierson 11 Chaniah Ross 9
William Pierson 11 Shristi Roy 9
Arman Ramji 11 Sophia Sangha 9
Kingsley Royal 9 Savannah Simms 12
William Scott 12 Chelsea Williams 9
Joshua Sellers 10 Sayjal Woods 11
Spencer Snipe 10
Brody Strong 9
Peter Tatem 9
Owen Walker 12
Alan Wright 12
Jonah Zeiger 11

Previous Seasons

Athletics Team

General Information

2020-21 Season:
January 11th - May 15th

If you wish to try-out for the 2020-2021 season, please email Coach Tim Hamling.

Varsity Track & Field Records

Record: 0-0

Coaching Staff

  • Head Coach
  • Jumpers
  • Throwers
  • Sprints/Hurdles
  • Sprints/High Jumpers
  • Pole Vault
  • Throwers
  • Distance
  • Distance